Klasik Mobilyanın Prestiji

Klasik mobilya stili, bugün hala herşeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü, detaylarla şıklığın ve görkemin yakalandığı bir stildir. Sehpası, konsolu, aynası, aksesuarları birbirinden ayrılmaz parçalardır. Bu parçalarda öne çıkan en önemli özellik ahşap olmasıdır. Geçmişi günümüze taşıyan klasik mobilyalar evlere ve işyerlerine sıcak bir hava katarken; bol oyma, süsleme ve yoğunluklar da sofistike bir zevki evinize taşır.

Bu tarz mobilyaların en önemli özelliği el işçiliğiyle yapılan motifler, süslemeler ve abartılı oymalardır. Renk ve cilasının seçimi de büyük bir özen ve titizlikle yapılır ki, mobilyaların güzelliği ve özelliği daha da ön plana çıksın.

Klasik mobilya işlemelerinde geometrik şekiller, tabiat resimleri ağırlıktadır. Bu motifler Avrupa’ya mal olsa da kökenleri o güne kadar yaşamış başka kültürlere aittir. Kenar oymalar aslında Anadolu’dan gelmektedir. Badem oymaları Selçuklu kökenlerinden gelirken, İngiliz çay sehpaları ise Hint kültüründen gelmektedir. Bu tarz da kültürlerin harmanlanıp paylaşılmasıyla ortaya çıkmış gizemli ve prestijli bir türdür. Bugüne kadar zarafet ve aristokrasiyle birleşen klasik mobilyalar asırlardır önemini ve özelliğini korumuştur.